Балкан U19 не успя да спре шампиона Ямбол

12.05.2021

Юношите на Балкан до 19 години загубиха четвъртфинала от турнира за Купата на БФБ. Тимът ни отстъпи като гост на опитния тим на домакините от Ямбол със 104-80, след като изоставаше през целия мач. Тимът на Стойо Чолаков е именно и миналогодишният шампион на България в тази възраст  като разполага с доста добре обигран състав, повече опит и ръст. Балкан се бореше през целия мач, но съперникът просто не бе по силите му.

На полуфинал утре Ямбол ще се изправи срещу Берое, който се наложи над Левски с 96-76 в другия четвъртфинал. Лидерът на Запад БУБА Баскетбол победи убедително Академик Пловдив с 95-41 и ще има за съперник Черно море Тича, който по-рано се справи с другия столичен тим ЦСКА с 95-58.

Балкан започна агресивно срещата и поведе със 9-4 , воден от Илиян Пищиков, който вкара и 7 от точките на отбора в първите 4 минути. Домакините не можеха да намерят ритъма си и направиха доста гршки в началните минути на двубоя. Постепенно обаче Ямбол успя да ни настигне и обърна в своя полза при 15-13 след серия 11-4. Домакините поведоха контрола в мача и поведоха с 11 в края на първата част след като ръстовото предимство им помагаше да реализират без проблем атаките си. За 12 минути те вкараха 34 точки. Балкан допусна много грешки в атака, а ямболии покачваха сериозно разликата. На няколко пъти тя стигна 18,19 във втората четвърт, но ботевградчани я стопяваха до 11. На почивката Ямбол запази 17 аванс при 57-40 като доминираше в борбата и точките под коша. За 20 минути нашите имаха 15 грешки, от които съперникът също се възползва. Малко след началото на второто полувреме разликата в полза на домакините надхвърли 20 точки и се запази така дълго време. Балкан обаче не се предаваше и направи добра серия от 9-0 в края на периода, с която свали от -23 до -14 точки изоставането си. Още веднъж в началото на последната Балкан сваляше до 15, но след това тимът на Стойо Чолаков просто отказа тотално нашите, вдигайки тотално оборотите. В последната част разликата надмина 30 след няколко поредни тройки на съперника и докрая нямаше какво повече да се случи.

Илиян Пищиков бе най-резултатен за Балкан с 32 точки и 6 борби за близо 36 минути в игра, а 22 отбеляза най-опитният в състава Мариян Хубанов.

Петима състезатели на Ямбол завършиха с двуцифрен актив. Най-много 24 за успеха имаше Пламен Илиев. 23 точки, 8 борби и 7 асистенции добави Георги Герганов, а 21 и 7 борби Ярослав Никонов. Николай Нинов вкара 14, а 10 Златомир Дончев.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА ЯМБОЛ - БАЛКАН U19.