Балкан отстрани Берое и е на полуфинал в НБЛ

01.05.2021

Балкан ще продължи защитатата на шампионската титла

Балкан успя да се класира на полуфинал в НБЛ. В третия четвъртфинален мач тимът на Йовица Арсич надигра един отборите, който му създаде най-много проблеми този сезон - Берое с 82-67 и с стова спечели серията с 2-1 победи. Следващата седмица ботевградчани започват полуфиналната серия с Левски Лукойл. Мачовете са на 4,6,9,11 и 14 май. Играе се до три победи от пет мача. Настоящият шампион от Ботевград ще бъде домакин на вторите два мача от серията - 9 и 11 май.

Днешният мач пропусна Сияни Чеймбърс, който е с лека травма.

Фотогалерия от мача.

Успехът бе трети над Берое този сезон като нашите имат и три загуби от този съперник.

Балкан започна в отличен ритъм мача със 7-1, но това продължи само за кратко. Берое отвърна със серия 11-0 за по-малко от минута, воден от Кейлъб Бишъп, за да вземе предимство за отрицателно време (12-7). Домакините допуснаха няколко поредни грешки, които бяха наказани от Седариан Рейнс и Бишъп. В средата на периода в игра за Балкан влезе Ейджи, а малко след това Балкан успя да си върне предимството за кратко при 16-15. Гостите успяха да задържат преднината след наши грешки. Бишъп продължи да бележи от тройката  и увеличи аванса на своите на 4. Той вкара половината точки на Берое 12, а неговият тим водеше с 18-22 след 10 минути като нямаше нито една грешка. И втората част започна слабо за ботевградчани, които не можеха да отбележат повече от 2 минути след началото на втората част, изпускайки няколко поредни отворени шута за три. Последва таймаут, след който Балкан получи нов удар - тройка и от Гавин, който даде най-голямото предимство на своите от 7 - 20-27. Давонтей вкара едва втората тройка за Балкан от 12 опита, за да свали на 4 (25-29). След него и Аврамов вкара за 28-29. Берое изпусна в ответната атака, а Давонтей вкара отново, за да направи нов обрат за първи път от средата на първата част 31-29 две минути преди края на първото полувреме.

До края на полувремето Балкан направи серия 19-4 , a съперникът нямаше кош от игра близо 4 минути. 10 от тези 19 точки бяха дело на Давонтей Джордан и Балкан поведе с 10 като вкара 5 тройки в тази серия. За 10 минти тимът на Любомир Минчев допусна 9 грешки, след като нямаше нито една в първия период.

Балкан продължи на гребена на вълната и след подновяване на играта и запази двуцифрена преднина в първите 5 минути от нея. Домакините се възползваха най-вече от грешки на съперника, за да направят и най-голямата разлика до момента в мача от 14 (53-39). Двубоят продължи да върви на приливи и отливи обаче като Берое нямаше намерение да се откаже и направи серия 9-2 в следващите две минути, за да свали до 7. До края на частта обаче Станимир Маринов успя да върне двуцифрената преднина на своите с тройка малко преди сирената за край на периода (61-50).

Последната част започна с  кош и тройка на Брейди Роуз, но и Станимир върна една, за да не позволи разлика да падне под 6.  На няколко пъти нашите повеждаха с двуцирена разлика, но съперникът успяваше да свали. До края Балкан продължи да покачва разликата и спечели двубоя, а с това и четвъртфиналната серия.

Давонтей Джордна бе най-резултатен за Балкан с 20 точки. Божидар Аврамов имаше 16 точки,а  12 Крис Минков.ю