На този ден преди една година: БАЛКАН СПЕЧЕЛИ ШАМПИОНСКАТА ТИТЛА НА БЪЛГАРИЯ!

29.05.2020

НА ДНЕШНАТА ДАТА ТОЧНО ПРЕДИ ЕДНА ГОДИНА - 29 МАЙ 2019 ГОДИНА БАЛКАН СПЕЧЕЛИ ПЕТАТА ШАМПИОНСКА ТИТЛА В ИСТОРИЯТА НА КЛУБА!

По този повод днес от 19:00 часа ще излъчим отново на живо във фейсбук страницата на Балкан ТУК  запис на БНТ 4 от шампионския мач срещу Левски Лукойл.

Спечелването на титлата бе невероятен момент, който Ботевград чакаше цели 30 години! За последно преди това Балкан бе шампион през далечната 1989 година.

На 29 май пред повече от 3000 зрители в "Арена Ботевград" отборът, който бе воден три години от сръбския наставник Небойша Видич, надигра в четвъртия финален мач Левски Лукойл с 90-75. Така Балкан спечели финалната серия в Националната баскетболна лига с 3-1 победи. Нашите загубиха единствено първият мач в зала "Универсиада", но след това постигнаха три поредни успеха и заслужено затвориха серията в своя полза. Преди това Балкан надигра Берое в тежка серия на полуфинал с 3-2 успеха. В последните четири години Балкан изигра общо четири поредни финала.

Всички снимки от финала Балкан - Левски Лукойл.

(Фотограф: Радослав Маринов)

Състав на шампионския отбор на Балкан от сезон 2018/19: Здравко Христов, Венцислав Петков (капитан), Димитър Димитров, Павлин Иванов, Марин Маринов, Румен Василев, Павел Иванов, Крис Минков, Брендън Браун (САЩ), Михейл Хопкинс (САЩ), Мирко Мулалич (Словения), Александър Гаврилович (Франция) и ЛаМаркъс Рийд (САЩ).

Старши-треньор: Небойша Видич

Помощник-треньори: Преслав Пешев и Петър Златанович

Физиотерапевт: Цветан Стефанов

Кондиционен треньор: Марин Яцински

Успехът предизвика неистова радост в сърцата на всички фенове на Балкан, които изпълниха игрището на залата секунди след финалната сирена. От малки до големи се втурнаха да прегръщат и целуват играчите, които върнаха титлата в Ботевград след 30 години. Малко след това празненстваха продължиха на площада в центъра на Ботевград със специална заря, традиционни хора и много песни. Припомнете си отново празненствата в центъра на Ботевград ТУК.

За MVP на финалната серия бе избран страхотният гард на ботевградчани Брендън Браун, който след това премина в руския Нижни Нвогород. Настоящият капитан на "зелените" Митко Димитров бе най-резултатен с 23 точки и 8 борби.

Пълна статистика от мача вижте в BGbasket.com ТУК.

Иван Гавалюгов: Титлата е резултат на целенасочени действия поне от 10 години.

Михаил Михайлов: Ние искаме да сме първият отбор, който ще направи пробив в Шампионска лига

Венци Петков: Това е най-големият ми успех

Mитко Димитров: Основната ни цел беше да спечелим пред тази невероятна публика.

Gong.bg

30 г. по-късно Балкан е новият баскетболен шампион на България!

Интервю с Иван Гавалюгов, кмет на Община Ботевград и Йордан Колев от шампионския отбор на Балкан от 80-те години - ТУК.

Късна емисия новини - 29.05.19 г.

Репортаж от Ботевград в централна емисия новини - 30.05.19 г.

БНТ

Спортни новини - сутрешен блок

Обедна емисия спортни новини

В знак на уважение БК Балкан получи поздравления за спечелването на титлата от цяла България.

Ботевградският тим бе избран за Отбор №1 в България в анкетата на Пресклуб "България", изпреварвайки шампиона по футбол Лудогорец и носителя на Купата на България по футбол Локомотив Пловдив.

Сезон 2018/19 ще остане в историята на клуба като една от най-успешните, след като отборът на Балкан постигна изключителен успех и в Европа. Тимът ни стана първият български отбор, достигнал плейофите на турнира за Купата на ФИБА Европа.

Ексклузивно видео с най-емоционални речи от всички играчи в съблекалнята на Балкан:

ПРЕЖИВЕЙТЕ ОТНОВО ЕМОЦИИТЕ ОТ СПЕЧЕЛВАНЕТО НА ШАМПИОНСКАТА ТИТЛА - Гледайте тази вечер от 19:00 часа на живо във фейсбук страницата на Балкан ТУК  пълен запис на мача!

Срещата ще бъде излъчена и след спортната емисия новини на Телевизия "Ботевград".