Балкан загуби драматично от АЕК Ларнака

07.11.2018

Балкан пропусна шанс да се класира директно още днес във втората фаза от турнира за Купата на ФИБА Европа. Тимът ни допусна първо поражение във ФИБА, след като отстъпи драматично днес със 77-78 на АЕК Ларнака. Към момента Балкан запазва първа позиция с актив 3-2, кипърският шампион е с баланс 2-2 наравно с Цмоки Минск, а четвърти е Белфиус Монс-Ено с 1-3. Това бе първо поражение за Балкан в група В, като до края на първата групова фаза предстоят две поредни гостувания. Следващият мач е на 14 ноември срещу Цмоки Минск.

Мачът започна оспорвано, но след добра игра на хърватина Шкифич АЕК Ларнака поведе в резултата.  Две точни стрелби от тройката на Венци Петков и Танксли Ефианай доведоха мача до равенство. Нашите позовлиха гарда на гостите Кайл Виналес да стана главно действащо лице и след няколко поредни успешни негови пробива гостите поведоха с 4 точки след първите 10 минути игра. Нашите започнаха добре втория период и малко след началото на частта стигнаха до обрат като запазиха малка преднина. Три минути и половина преди края на първото полувреме Хопкинс падна след опит да забие и бе сменен. Балкан обаче поведе с 46-40, но след серия 7 безответни теочки гостите отново обърнаха нещата в своя полза и на почивката имаха минимален аванс от точка.

Третата част бе доста оспорвана като Балкан поддържаше лека преднина от 2,3 точки, но не успяваше да се откъсне с повече. Така след 30 минути съперникът отново бе напред с минимален аванс при 61-60. Дълго време в последния период АЕК поддържаше водачество, а след две поредни тройки на Танскли и кош на Хопкинс Балкан отново се върна напред за първи път в четвъртата след  при 73-71 четири минути преди края на мача. Нашите запазиха лека преднина в последните две минути на мача. 30 секунди преди края гостите изравниха при 77-77 и последва таймаут за Балкан. След него бяха отстъдени 5 секунди на Хопкинс. След таймаут и за гостите Хопкинс извърши пето лично наруешние.Верееемко застана на наказателната линия и даде точка аванс на АЕК за 78-77. 04.6 секунди  преди края нашите имаха владение, но не успяха да реализират и загубиха мача.

Брендън Браун бе най-резултатен за Балкан със 17 точки и 5 асистенции, а 16 реализира Танксли Ефианай. Въпреки загубата новото попълнение Алекс Гаврилович направи супер дебют и във ФИБА Къп с дабъл-дабъл от 15 точки и 12 борби. Микейл Хопкинс реализира 14 точки.

За АЕК Ларнака над всички с 23 точки бе хърватинът Юре Шкифич, а 17 добави гардът Кайл Виналес. Тайрел Бигс отбеляза 11, а Владимир Веремеемко добави 10 точки за успеха.