Балкан U15 хвърли всички сили, но загуби от Байерн Мюнхен

01.12.2019

Балкан U15 даде всичко от себе си в последния мач в Словакия, но загуби драматично от гранда Байерн Мюнхен. Отборът на Николай Пеев стопи пасив от 20 точки в третата част като се бореше до последно, но отстъпи драматично на своя съперник със 72-74. Така единственият български отбор в Европейската младежка лига приключи първия етап с актив от 2 победи и 2 поражения. Байерн и Варезе делят първото място с 4 успеха. Следващият етап за момчетата, родени през 2005 година, е от 23-26 януари в Ботевград, като Балкан ще се бори за една от първите две позиции за продължаване в плейофите на надпреварата.

Александър Гавалюгов вкара 31 точки в последния мач и бе избран в Идеалната петица на турнира, а Ристе Буклишев за MVP на своя отбор.

Мачът започна слабо и трудно за Балкан, който позволи на Байерн да наложи своето темпо и да поведе с 19-5 в първата част. В последната минута Балкан натисна леко съперника, но след първите 10 минути изоставаше с 12 точки при 9-21. Байерн Мюнхен продължи да доминира и във втората част като авансът му стигна до 20. В края на частта Балкан направи серия 6-0, за да свали до 14, но баварците отново качиха на 20. Първото полувреме завърши с тройка на Стефан Михайлов със сирената, която свали разликата на 17 след 20 минути игра. Нашите започнаха коренно различно  второто полувреме с четири тройки - две на Гавалюгов и две на Михайлов и серия 14-2, за да свалят за първи път от началото под 10 точки пасив. Така две минути преди края на третата част Балкан стигна и до пълен обрат в мача при 52-48 (след 17 точки на Гавалюгов в нея). След оспорвани минути Байерн си върна предимството, но мачът на практика започна от началото в последната част, тъй като разликата бе само 3 в полза на съперника. Периодът започна доста оспорвано с няколко смени на водачеството, но в средата Байерн отново дръпна с 8. 1:35 минута преди края Гавалюгов и Павлин Иванов доближиха Балкан на една при 69-70. Нашите пропуснаха в ответните атаки и съперникът качи на 5, 30 секунди преди финалната сирена. Последва таймаут за българския наставник, след него Стефан Михайлов вкара тройка, за да свали до 2, а Байерн сгреши в ответната атака. Нашите имаха само 2 секунди в последното владение, но не успяха да вкарат и загубиха срещата.

Александър Гавалюгов отново бе най-резултатен за успеха с 31 точки (17 в третата част), 8/19 тройката и 5 борби. Стефан Михайлов също се включи силно и отбеляза 17, а 11 реализира гардът ни Денис Петков.

За успеха на Байерн Мюнхен над всички с 22 точки и 8 борби беше Себастиян Шахофер. Огнен Чочич добави 19 точки и 8 борби, а с 16 точки и 8 борби завърши капитанът Салих Бъркич.

Пълна статистика от мача Балкан - Байерн Мюнхен.

Фотогалерии от всички мачове на Балкан в Словакия.