Балкан (U14) загуби финала от Партизан

15.12.2019

Балкан U14 остана втори на международния турнир в Самоков, който се проведе от 13-15 декември. Отборът на Николай Пеев отстъпи драматично във финала на Партизан с 48-50. Нашите изоставаха през целия мач, но се бориха докрай като свалиха до 2 точки пасив в края, но не успяха да направят обрат. Така ботевградчани завършват надпреварата с три победи - над Цървена звезда, Дан Дачиян и Академик Бултекс 99 и едно поражение във финала от силния сръбски тим на Партизан. На турнира участваха общо 8 отбора като мачовете се играеха на 4 части по 8 минути. Всички участници получиха купи и специали подаръци от организаторите.

Трето място спечели румънския Дан Дачиян, а четвърти остана македонският Вардар от Скопие. Двата български тима Академик Бултекс 99 и Рилски спортист са съответно пети и шести.

Мачът започна трудно за Балкан като съперникът успяваше да реализира по-добре атаките си с ръстовото предимство. Партизан поведе с 15-5 в началните минути, но постепенно Балкан намали разликата след добра успеваемост отдалеч на Зари Георгиев и Гавалюгов. За кратко сърбите поведоха и с 11, но след първата част нашите намалиха до 8 точки при 13-21. В началото на втората част Балкан наказа няколко грешки на съперника с бързи атаки и свали до 6 точки, но до почивката разликата в полза на Партизан остана двуцифрена от 11 точки при 32-21. През цялата трета четвърт Партизан се задържа напред като водеше с около 10-14 точки. В края на периода Балкан свали под 10 пасив, а след тройка на Гавалюгов в последните секунди на частта разликата падна до 8 преди финалния период при 34-42. Две поредни тройки на Николай Нецов свалиха за първи път от началото разликата на 4 точки, 5 минути преди края на мача при 42-46. Партизан отново дръпна с 8, но минута и половина преди края на мача Балкан отново се върна и успя да свали на 2 точки при 48-50. Последваха множество пропуски и за двата тима в оставащото време. 23.4 секунди преди края последва таймаут, след който сръбският тим пропусна, но и Балкан не успя да реализира и загуби срещата.