35 точки на Илиян Пищиков не стигнаха срещу Правец

09.01.2021

Роденият през 2004 година гард на Балкан Илиян Пищиков изигра силен мач в ББЛ А група и вкара 35 точки, но нашият отбор не успя да се справи с опитния тим на Правец. В отложен мач от 10 кръг на ББЛ А група - Запад ботевградчани загубиха от регионалния си съперник с 96-77, след като изоставаха през целия мач. Отборът на Балкан бе без своя център Петко Петков, а от тима на правчани отсъстваше Данаил Христов. Двубоят беше излъчен на живо по спортния канал Б1Б, както и в YouTube канала на БФБ.

Следващата седмица Балкан ще има два мача - на 13 януари гостува в зала “Триадица” на Локомотив 2020, а в събота (16 януари) ще играе втори кръг за Купата на ББЛ в Ямбол. Съперник на “зелените” е столичният Славия.

Днешната загуба бе шеста за ботевградчани, които имат и четири победи и заемат девето място в класирането на Регион “Запад”. БК Правец е 11-ти с актив 4-5.

Балкан започна слабо срещата с доста грешки в нападение, което позволи на домакините от Правец да поведат с 15-5 в началните минути. В края на периодa младият тим на ботевградчани подобри игра и свали малко изоставането си на 6 точки след първата част. Малко след началото на втората Балкан се доближи и на 2, което бе най-малката разлика, но след това допусна нов спад и серия 13-0, след която Правец се откъсна с 15 напред. До края на полувреме отборът на Георги Велчев продължи да контролира и след 20 минути водеше с 49-36. В средата на третата част разликата скочи на 26 като играта на нашите юношите вървеше трудно. Илиян Пищиков държеше нашите в мача, отбелязвайки 27 точки до третия период, което бе половината на Балкан, но разликата се запази над 20. Момчетата на Мирослав Ралчев влязоха по-уверено в последната част, но силна игра на Николай Иванов не им позволи да свалят голямата разлика. За кратко тя падна до 16 като балканци спечелха последната четвърт, но Правец не позволи да се случи нещо повече. През второто полувреме ботевградчани успяха да изравнят стрелбата от тройката със съперника като и двата тима вкраха по 11 със сходен процент около 35%. Правец обаче стреляше по-добре от средно разстояние и овладя 16 борби повече, което бе най-голямата разлика. Нашите допуснаха и 7 грешки повече - 17 срещу 10, от което домакините се възползваха и реализираха над 20 точки.

Именно гардът Николай Иванов бе най-резултатен за домакините с 33 точки и 8 борби, а по 20 имаха Тодор Колев и Павлин Ганчев, който направи дабъл-дабъл, овладявайки 18 борби. Марио Христов вкара 11.

За Балкан само двама състезатели имаха двуцифрен актив - най-много 35 и 7 борби - Илиян Пищиков, а с 12 точки + 6 борби завърши 14-годишният Александър Гавалюгов